Ginsengin Faydaları Nelerdir?

ginsengin faydaları

Ginseng

Yüzyıllardan beri Uzak Doğu Asya ve özellikle Çin ülkesinde tıp bölümünde kullanılmış olan ginseng insanların tedavi olmasında büyük rol oynamıştır. Hiçbir kimyasal ürün barındırmayan ve doğal olan ürün çok insan tarafından hasta oldukları zaman kullanılmıştır. Ginseng kullanan kişiler hastalıklarına kısa sürede şifa bulmuştur. Hastalığı iyileştiği zamanda bile uzun yıllar kullanmaya devam etmiştir. Kullanmasının amacı ise tekrar aynı hastalığa yakalanmamak için vücudunun bağışıklık kazanması içindir.

Ginseng Nedir?

Çoğu kişi tarafından ismi bile bilinmeyen ginsengin ne olduğunu yazmak istiyoruz. Ginseng; asya bölgesinde yetişen ve etleri yavaş şekilde büyüyen insan vücuduna çok faydası olan bir bitkidir. Kısa boylu bir bitkidir. Büyüme esnasındaki durumuna göre bitki sınıflandırılır. Bu sınıflandırma üç şekilde oluyor.

Bunların neler olduğunu yazacağız;

 • Taze ginseng şeklinde
 • Beyaz ginseng olarak
 • Kırmızı ginseng olarak sınıflandırılıyor.

Bu yazmış olduğumuz ginsengler belli bir yıl büyüdükten sonra toplanmaya başlanıyor. Taze ginseng diye adlandırdığımız bitki 4 yıl sonra, beyaz ginseng olarak isimlendirdiğimiz ginseng 4 ile 6 yıl sonra hasat edilmeye başlanıyor. Kırmızı ginseng ise, en az 6 yıl olmak kaydıyla 6 ve daha fazla yıldan sonra toplanıyor.

Ginsengin Faydaları Nedir?

Ginseng bitkisinin insan vücuduna inanılmayacak kadar çok faydaları bulunuyor. Bu faydaların neler olduğunu yazmak istiyoruz.

İnsanlar tarafından en çok bilinen ve kullanılan yönü cinsel yönden faydası çoktur.

 • Baş ağrısını hafifletiyor.
 • Kötü kolesterolü dengeliyor.
 • Tansiyonu dengeleme özelliği bulunuyor.
 • Çok iyi bir antioksidan özelliği vardır.
 • Kansere karşı etkili bir koruma sağlıyor.
 • Kişide yorgunluğu giderir ve enerji verir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Hafızaya iyi gelerek beyni güçlendirir.
 • Kan şekeri düşürerek diyabet hastalığına karşı koruma sağlıyor.

Görmüş olduğunuz gibi insan vücuduna çok faydası olan bitki sizlerin daha sağlıklı bir hayat sürmesine yardımcı oluyor.

Epimedyumlu Macun’da Ginsengin Önemi

Epimedyum Asya ülkelerinde özellikle Çin’de yetişen afrodizyak özelliği olan bir bitkidir. Bu bitki sayesinde insanlar cinsel sorunlara çareler bularak tedavi olmuşlardır. Epimedyum bitkisinin içerisine değişik bitkiler katarak macun haline getirmişler ve cinsel hastalıklarına şifa bulmuşlardır. Epimedyum bitkisinin içerisine macun olarak katılan bitkiden bir tanesi de ginsengdir. Macunun hazırlanma esnasında içerisine katılan bitkilerin son derece fazla önemi vardır. Bu bitkilerden en fazla etkiyi gösteren olan bitki epimedyumlu macun da ginseng önemi ön plana çıkıyor. Diğer katılan bitkilere göre macunda önemi bariz bir şekilde etki gösteriyor.

Ginsengin Zararları Nedir?

Ginseng bitkisinin insan vücuduna çok faydası olduğunu söyledik. Fakat her faydalı olan bitkisin insan vücuduna az da olsa zararları bulunuyor. Ginsengin olabilecek zararlarını söylemek istiyoruz. Eğer aşırı kullanıldığında sinirlilik, çarpıntı, kusma gibi durumlarla karşı karşıya gelinebiliyor. Bu gibi durumlarda lütfen en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.